Logo

Cmentarze online.

Date

Thursday, October 21, 2021

Time

06:00 PM Europe/Warsaw

Convert to my timezone
This field is required.
This field is required.
This field is required.
Required fields
If you have already registered and can't locate your registration confirmation email, click here!
The email address is incorrect. Please double-check your email address.

A confirmation email with logging details has been sent to the provided email.

System configuration test. Click here!

Agenda

Zbliża się Święto Zmarłych – Zaduszki. Znów odwiedzimy groby naszych najbliższych. Czy wiecie, że coraz więcej cmentarzy i informacji na temat pochowanych jest dostępnych ONLINE? Nie dość, że możecie znaleźć swoich przodków w bazach, to jeszcze często potwierdzicie ich daty urodzin i śmierci, a także sprawdzicie ich dokładne miejsce pochówku, a także, z kim zostali pochowani.

Podczas wystąpienia genealog Łukasz Kabziński przekaże kilka cennych wskazówek dotyczących poszukiwań grobów przodków na wybranych cmentarzach komunalnych i parafialnych na terenie całej Polski. W ramach spotkania zaprezentowane zostaną powszechnie znane projekty digitalizacyjne takie jak: ogólnopolska baza osób pochowanych ‘’Grobonet’’, internetowa baza osób pochowanych mogily.pl jak i te o mniejszej skali, do których należy wiele lokalnych inicjatyw.

Ważną rolę w poszukiwaniach grobów przodków pełnią również liczne publikację zawierające spisy osób pochowanych. Są one alternatywnym źródłem niezbędnym do prowadzenie badań genealogicznych w sytuacji gdy dany cmentarz nie został jeszcze sfotografowany. Część z tych publikacji jest dostępna online i ich prezentacja stanowić będzie dalszy fragment wystąpienia.

Na koniec przestawiona zostanie krótka refleksja dotycząca informacji zamieszczonych na nagrobkach. Oprócz dat ważną rolę odgrywają bowiem tzw. memoria (wspomnienia). Możemy się z nich dowiedzieć kim był nasz przodek oraz czym się zajmował. Te informacje mogą okazać się niezwykle pomocne w przypadku rozszerzenia naszych poszukiwań, który zasięg obejmowałaby nie tylko księgi metrykalne ale także inne dokumenty przechowywane w Państwowych Archiwach.